Ämmaemand soovitab: kuidas beebit külmakraadide eest kaitsta

Beebidega peab loomulikult külmaga ettevaatlik olema. Täiskasvanu keha sisaldab 70% vett, väikelapse oma 80%-90%.  Vett sisaldava naha kaitseks külma eest võib kasutada külmakaitse kreeme, mis on müügil beebipoodides ja apteekides.

Inimkeha toodab sooja ja laps, kes on kombega vankris ei pruugi välisõhu külmaga otseselt kokku puutudagi. Vankrite materjalid on väga tuule ja sademete kindlad. Samuti laste pealisriided. Vankri põhja lisatakse sageli lambanahk, mis omakorda aitab magamiskohta soojana hoida. Vankri sisemuse temperatuuri saab mõõta uuemate beebimonitoridega, monitori ostmisel võiks seda funktsiooni silmas pidada.

Väikelapsega võiks õueskäigu vahele jätta, kui temperatuur langeb alla 15 miinuskraadi. Miinus 10 kraadiga võiks jälgida vankri sisetemperatuuri, mis on tavaliselt lapse ühe une aja plussis.  Samuti on oluline, et laps kes magab vankris, oleks rõdule või akna alla magama sätitud tuule suunda arvestades. Tuul tõstab külmakraade.

Lapse riietamisel on hästi oluline soojas hoida käsi ja jalgu. Kindad ja sokid võiksid olla villased. Saapad peaks olema ruumikad, et lapse jala verevarustus hästi toimiks ja jalad ei läheks külmaks lihtsalt selle pärast, et saapad on jalas. Saapaid ei pea vankrisse  tegelikult üldse jalga panema lapsele, kes veel ei kõnni.

Kui vankri sisetemperatuuri mõõtmiseks ei ole termomeetrit, võib kasutada ka kukla katsumise nippi. Kui kuklatagune on soe, on lapsel hea ja soe magada. Selle nipi kasutamisel peab aga usaldama kinnaste ja sokkide soojapidavust,  mis tuleb vaid kogemusega.

Kui ema muretseb külma pärast väga, siis on kõigile parem tuppa jääda. Värsket õhku saab tuppa ka toaõhutamisega.

Kaunist talve jätku!