7 asja mida lapsevanemana teha, et kaitsta oma last internetis peituvate ohtude eest

Artikkel pärineb: minulaps.ee

http://www.minulaps.ee/turvalisus/7-asja-mida-lapsevanemana-teha-et-kaitsta-oma-last-internetis-peituvate-ohtude-eest

läpakasJärjest enam räägitakse avalikult sellest, kuidas tagada laste turvalisus internetis. On teada, et lapsed suudavad imekiiresti omandada arvuti kasutamise oskuse ning surfata mööda interneti avarusi. Selleks, et laps ei satuks “valedesse” kohtadesse, tasub lapsega põhjalikult rääkida ja sõlmida kokkulepped.
  • Võta isiklik vastutus kindlustamaks lapse turvalisus internetis. Arutage koos, mis on interneti kasutamisel aktsepteeritav ja mis mitte.
  • Hari iseennast. Ürita ennast hoida kursis arengutega interneti kasutamises:õpi kasutama neid interneti tööriistu, mida sinu lapski kasutab (jututoad, msn jne.), õpi tundma oma lapse ja tema sõprade interneti kasutamisharjumusi (kontrolli ka logifaile, et näha, kus Sinu laps on käinud), tuvasta need netilehed, mida Sa sooviksid et Su laps külastab, tuvasta need netilehed, millest laps peaks hoiduma,tee endale selgeks kuhu pöörduda tõsisemate probleemide puhul.
  • Räägi oma lapsega! Selgita talle interneti võimalusi, aga ka seal valitsevaid ohte. Külasta lapsele huvipakkuvaid lehekülgi koos temaga. Tunne aktiivset huvi, mida laps internetis teeb. Selgita oma lapsele, et internetis tuleb samamoodi viisakalt käituda nagu kodus, lasteaias või koolis.
  • Pane arvuti üldkasutatavasse ruumi (näiteks elutuppa). Nii saad paremini kontrollida lapse arvutikasutuse kestust.
  • Lepi lapsega kokku reeglites ja jälgi nende reeglite mõlemapoolset täitmist.
  • Julgusta last alati tulema Sinu juurde kui midagi arvutiga või internetis juhtub.
  • Pea alati meeles, et arvuti EI ASENDA lapsevanemat!

Kokkulepe lapsega

Lapsega tuleks koos läbi arutada, mida tohib teha ja mida mitte ja koostada interneti kasutamise reeglid. Kokkulepe peaks olema koostatud vastavalt lapse vanusele. Väga kasulik oleks kokkulepe koostada kirjalikult ja see siis arvuti juurde nähtavale kohale meeldetuletuseks üles riputada.