Sünniaeg mõjutab meelelaadi

Artikkel pärineb: teadus.err.ee

http://teadus.err.ee/v/psyyhika/psyhholoogia/df83bb65-7bd2-4849-9d1b-3afb740d8623

preiliInimese sünniaeg võib mõjutada tema iseloomu. Vähemal rühm ungari teadlasi väidab, et võib küll. Xenia Gonda ja ta kolleegid Budapesti Semmelweisi ülikoolist on analüüsinud enam kui 400 inimese sünniaegu ja isiksuse tüüpe ning tegid tulemustest eile ettekande Berliinis Euroopa psühhofarmakoloogia kolledži kongressil.

Teadlaste uuringust selgus muu hulgas järgmisi statistilisi seoseid. Esiteks, rõõmsameelsuse ja kurvameelsuse kiirele vaheldumisele on suvel sündinud inimesed märgatavalt altimad kui talvel sündinud. Teiseks, kevadel ja suvel sündinutel on teistega võrreldes suurem kalduvus näha asju positiivsetes toonides. Kolmandaks, talvel sündinute seas esineb vähem kergesti ärrituvaid inimesi kui muul ajal sündinute seas. Ja neljandaks, sügisel sündinud langevad talvel sündinutega võrreldes märksa harvemini masendusse.

Gonda sõnul on varasemad uuringud näidanud, et inimese sünniajast sõltub mõnede närvisüsteemis tähtsat rolli mängivate ainete – neurotransmitterite, nagu serotiini ja dopamiini, tase veel ka täiskasvanueaski. Sellest tekkiski mõte uurida, kas õnnestub leida ka seoseid sünniaja ja meeleoluliste loomujoonte vahel. Ja õnnestus küll. Mis mehhanism neid seoseid tekitab, seda Gonda ja kolleegid ei uurinud ega soovi seda ka veel väga arvata.

Toimetas: Jaan-Juhan Oidermaa